انواع اقامت و مهاجرت

خدمات مهاجرتی و اقامتی ترکیه

در سالهای اخیر ترکیه به عنوان یکی از همسایگان ایران با فرهنگی نزدیک و مشابه، از مقاصد بسیار خوب و ایده آل جهت سرمایه گذاری، مهاجرت و زندگی شناخته شده است.

ما برای مهاجرت به ترکیه با 3 دیدگاه متفاوت روبرو هستیم. یک دسته کسانی هستند که ترکیه را خیلی دوست دارند و دسته دیگر، برعکس، هیچ تمایلی ندارند. اما گروه سومی نیز وجود دارد، گروهی که نمی دانند چرا می خواهند مهاجرت کنند و چگونه اقامتی را برای خود و خانواده شان انتخاب کنند.

در این مقاله سعی شده بصورت اجمالی انواع روشهای اخذ اقامت ترکیه را توضیح و تا حد امکان به سوالات اساسی شما متقاضیان عزیز  پاسخ داده شود.

همانطور که میدانید با سرمایه گزاری در بخش مسکن به مقدار 250 هزار دلار میتوانید شهروندی، تابعیت و پاسپورت ترکیه را دریافت نمایید.

اما برای اخذ اقامت ترکیه می توان با کمتر از 250 هزار دلار نیز اقدام کرد. حتی در خصوص اخذ پاسپورت نیز روش های دیگری وجود دارد که نیاز نیست مبلغ 250 هزار دلار را سرمایه گذاری نمایید.

اگر شما هم علاقه مند به دانستن شرایط انواع اقامت و روشهای قانونی مهاجرت به ترکیه هستید، با ما همراه باشید.

گروه مشاورین ایران ترکیه، به عنوان یکی از کامل ترین گروه های پیشرو در جهت ارائه تمامی خدماتی که شما هموطنان گرامی برای سفر، مهاجرت و یا زندگی در ترکیه بدان فکر می کنید، همراهتان خواهد بود.

دولت ترکیه برای اتباع خارجی چندین نوع اجازه اقامت صادر میکند که عمده ترین آنها:

 • اقامت کوتاه مدت
 • اقامت دانشجویی
 • اقامت بلند مدت

اجازه اقامت کوتاه مدت

در ماده 31 الی 33 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، مقررات اجازه اقامت کوتاه مدت تنظیم گردیده است.

همچنین در ماده 28 و 29 آئین نامه اجرائی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، مقررات اجازه اقامت کوتاه مدت تنظیم گردیده است.

برای کدام اتباع خارجی اجازه اقامت کوتاه مدت تنظیم می گردد؟

 • اتباع خارجی که در ترکیه دارای املاک و مستغلات می باشند؛

اتباع خارجی که دارای املاک و مستغلات در ترکیه می باشند، در صورتی که جهت اجازه اقامت مراجعه نمایند، ملک مورد نظر باید مسکونی بوده و برای این هدف مورد استفاده قرار گیرد.

 • اتباع خارجی که با هدف تحقیقات علمی به کشور آمده اند؛

در صورتی که فرد با این هدف درخواست اجازه اقامت نماید و مشمول دریافت اجازه برای تحقیقات علمی گردد، از نهاد و سازمان مرتبط با تحقیقات علمی (وزارت فرهنگ و گردشگری، وزارت نیرو، دانشگاه ها و غیره،) باید مجوز دریافت نموده و در صورتی که مشمول دریافت مجوز نگردند، می بایست اظهارنامه ای در رابطه با موضوع تحقیق ارائه دهد.

 • اتباع خارجی که قصد تاسیس کار و یا ارتباط تجاری دارند؛

اتباع خارجی که قصد تاسیس کار و یا ارتباط تجاری دارند در صورتی که درخواست اجازه اقامت بیش از سه ماه نمایند، ازآنها دعوت نامه و یا مدارک مشابه تنظیم شده از سوی شرکت و یا شخصی که با آن تماس برقرار خواهند نمود، خواسته خواهد شد.

 • اتباع خارجی که با هدف گردشگری اقامت خواهند داشت؛

در این راستا اظهارات اتباع خارجی که با این هدف درخواست اجازه اقامت نموده اند، در خصوص برنامه سفر ایشان (مانند اینکه در کشور در کجا، چه زمانی و برای چه مدت خواهند ماند) ارزیابی خواهد گردید. در صورت لزوم ارائه مدارک و اطلاعات خواسته خواهد شد.

 • اتباع خارجی که قصد شرکت در دوره های آموزش زبان ترکی را دارند؛

به اتباع خارجی که با این هدف درخواست اجازه اقامت نموده و در سازمانی که دارای صلاحیت ارائه آموزش زبان ترکی می باشد ثبت نام نموده است، حداکثر دو مرتبه اجازه اقامت داده خواهد شد. اگر مدت دوره آموزشی کمتر از یکسال باشد، مدت اجازه اقامت نمی تواند بیشتر از مدت دوره آموزشی باشد. نهاد ارائه دهنده دوره آموزشی موظف است که وضعیت شروع به آموزش و حضور و غیاب فرد خارجی که برای آموزش زبان ترکی ثبت نام نموده است را به اداره استانی اطلاع دهد.

اجازه اقامت دانشجویی

در ماده 38 الی 41 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی به شماره 6458، مقررات اجازه اقامت دانشجویی تنظیم گردیده است. همچنین در ماده 35 و 39 آئین نامه اجرائی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، مقررات اجازه اقامت دانشجویی تنظیم گردیده است.

 • برای کدام اتباع خارجی اجازه اقامت دانشجویی تنظیم می گردد؟

اتباع خارجی که در کشور ترکیه در یک مرکز آموزش عالی در سطح کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، آموزش تخصصی پزشکی (TUS)، آموزش تخصصی دندانپزشکی (DUS) آموزش خواهند دید، در طول مدت آموزش، اجازه اقامت دانشجویی داده خواهد شد.

 • حق اشتغال دانشجویان

تمامی دانشجویان کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که در ترکیه در حال تحصیل می باشند، به شرط دریافت اجازه کار، می تواند کار کنند. اما حق اجازه کار برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی پس از سال اول فراهم می گردد. مراجعات جهت اجازه کار به وزارت کار و تامین اجتماعی صورت می پذیرد.

اجازه اقامت بلند مدت

در ماده 42 الی 45 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی به شماره 6458، مقررات اجازه اقامت بلند مدت تنظیم گردیده است. همچنین در ماده 40 و 43 آئین نامه اجرائی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، مقررات اجازه اقامت بلند مدت تنظیم گردیده است.

 • برای کدام اتباع خارجی اجازه اقامت بلند مدت تنظیم می گردد؟

به اتباع خارجی که که در ترکیه برای مدت حداقل هشت سال بدون وقفه با اجازه اقامت، اقامت داشته اند و یا دارای شروط تعیین شده از سوی وزارت خانه باشند، با تائید وزارت خانه می توانند از سوی استانداری ها برای آنها اجازه اقامت بلند مدت صادر گردد.

 • اجازه اقامت بلند مدت برای مدت های چند ساله قابل تنظیم می باشد؟

اجازه اقامت بلند مدت به صورت نامحدود تنظیم می گردد.

حقوق ناشی از اجازه اقامت بلند مدت

اتباع خارجی که دارای اجازه اقامت بلند مدت می باشند؛ به غیر از وظیفه خدمت سربازی، حق انتخاب و انتخاب شدن (شرکت در رای گیری)، اشتغال به عنوان مامور دولت و واردات خودرو به صورت معاف و مقررات درج شده در قانون ویژه، با محفوظ باقی ماندن حقوق مربوط به تامین اجتماعی، همانند شهروندان ترکیه دارای سایر حقوق می باشد.

Back to top button