امور تجاری و بازرگانی

سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار

تا بحال 15 هزار سرمایه گذار خارجی، از طریق سرمایه گذاری شهروند ترکیه شده اند. در نتیجه درخواست 15 هزار سرمایه گذار خارجی برای دریافت تابعیت ترکیه ، 4.5 میلیارد دلار درآمد برای کشور ترکیه به دست آمده است.

افرادی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه از طریق راه اندازی کسب و کار (کارخانه، شرکت، مارکت، سالنهای زیبایی و…) را دارند برای این امر می توانند از راه های مختلفی استفاده کنند.

 • خرید یک بیزینس که از قبل راه اندازی شده و در حال حاضر دایر می باشد و شخص فقط باید آن را ادمه دهد.
 • اخذ نمایندگی از مارک و برندهای معرف و ادامه دادن از این طریق
 • راه اندازی صفر تا صد یک کسب و کار تازه در ترکیه توسط خود شخص

این که شما قصد دارید کدام یک از روش های ذکر شده در بالا را برای راه اندازی کسب و کارتان در ترکیه انتخاب کنید به شرایط  مالی و نوع کاری که در صدد انجام آن هستید بستگی دارد. البته در نظر داشته باشید که در این زمینه تحقیقات لازم و جامعی را باید انجام دهید زیرا همیشه خرید بیزینس و ادامه آن به معنی سود دهی شما نمی باشد.

دریافت نمایندگی از مارک های معروف می تواند انتخاب مناسبی باشد. ولیکن در نظر داشته باشید که برندهای معروف برای اعطای نمایندگی خود  در شروع از شما مبلغ بالایی را درخواست خواهند کرد.

در راه اندازی صفر تا صد یک کسب وکار، شخص نیازمند جمع آوری اطلاعات کلیدی در مورد آن می باشد. شما در ابتدا باید برند خود را ثبت کنید و اقدام به اجاره یا خرید ملک مورد نظر و سپس استخدام نیروی انسانی کنید.

به شما توصیه می کنیم که با موسسه مهاجرتی ما تماس داشته باشید و با کارشناسان مالی و حقوقی مان مشورت نمایید. به خصوص در صورتی که قصد اخذ شهروندی ترکیه را از طریق سرمایه گذاری در ترکیه را دارید یا در نظر دارید از طریق خرید ملک در ترکیه اقدام به راه اندازی کار در ترکیه نمایید اطلاعات لازم و ضروری را در این زمینه به دست آورید.

خرید بیزینس آماده ( Devren Satılık )

به زبان ساده Devren Satılık، عبارتی است برای فروش که شامل عناصر وسیع تری از یک فروش معمولی است. به اینصورت که یک بیزینس، به همراه ملک، مدیریت، اموال و اسناد، تجهیزات ، ابزار و مواد، مجوزها و … در حین انتقال به فروش می رسد.

DEVR کردن کسب و کار یا یک بیزینس آماده در ترکیه به این معناست که مدیریت یک کسب و کار در ازای پرداخت هزینه های مربوطه به صورت کامل به شما واگذار می شود . شما رقمی تحت عنوان هواپاراسی (Hava Parası) را به صاحب شرکت در کشور ترکیه پرداخت می کنید و پس از آن تمام مسئولیت ها، هزینه ها و درآمدهای آن کسب و کار متعلق به شما خواهد بود. این نوع از معاله یکی از رایج ترین روشهای موجود در بین مردمان خود کشور ترکیه میباشد. خرید بیزینس آماده در ترکیه یا DEVR به معامله ای گفته می شود که در آن فرد دیگری قبلا شرکتی را در ترکیه ثبت کرده است اما دیگر تمایلی به مدیریت شرکت ثبتی خود ندارد و به هر دلیلی می خواهد مدیریت و مالکیت آن را به همان شکلی که هست واگذار کند. خرید بیزینس های آماده در ترکیه می تواند شامل خرید یک رستوران در ترکیه باشد یا هر نوع بیزینس دیگری مثل یک آرایشگاه یا فروشگاه لباس. هر بیزینسی که در آن مهارت داشته باشید را می توانید با DEVR کردن در ترکیه به صورت آماده خریداری کنید و فعالیت خود را در آن آغاز نمایید.

دلیل واگذاری بیزینس را در نظر بگیرید.

اولین و مهم ترین چیزی باید به آن توجه کنید دلیل عدم تمایل صاحب فعلی بیزینس به نگهداری آن است. اگر صرفا با پیدا کردن بیزینس مورد علاقه خود و مناسب بودن قیمتش سریع آن را خریداری کنید اشتباه بزرگی مرتکب شده اید. چرا که ممکن است به عنوان مثال کسب و کار به درستی مکان یابی نشده باشد و در لوکیشن مناسبی قرار نداشته باشد. یا حتی فضای فعلی مغازه متناسب با نوع کسب و کار نباشد. در مواردی به این شکل ممکن است هرچه تلاش کنید نتوانید موفق شوید و ضرر کنید. اما اگر صاحب فعلی کسب و کار قصد مهاجرت به شهر یا کشور دیگر را داشته باشد و یا بخواهد بازنشسته شود و با پول خود در جایی سرمایه گذاری کند، می توانید برای بررسی جوانب بعدی اقدام کنید. به طور کلی برای DEVR کردن کسب و کارها یا فروش کسب و کارهای آماده، فروشندگان دلایل مختلفی دارند که بعضی از آنها ریسکی را متوجه بیزنس نمی کند ولی برخی از آنها غیرقابل جبران هستند.

  جوانب مالی درآمد و هزینه ها را بررسی کنید.

بررسی مسائل مالی نیز یکی از جنبه های مهم DEVR کردن در ترکیه است. اول از همه شرایط خرید بیزینس باید طوری باشد که درآمد شما ارزش مبلغ سرمایه گذاری را داشته باشد. زمانی که می خواهید بیزینس آماده خریداری کنید، این فرصت را خواهید داشت که درآمد فعلی کسب و کار را به طور دقیق بدانید.

دقت کنید که مبالغی که از طرف صاحب بیزینس به شما اعلام می شود مستند باشد. یعنی مبلغ فروش و هزینه ها باید قابل استناد و بررسی باشد. گردش حساب مربوط به کسب و کار و فاکتورهای مربوط به هزینه ها را از صاحب کار بخواهید و آنها را به دقت بررسی کنید.

  از ارزش گذاری درست کسب و کار مطمئن شوید.

نکته ی دیگر ارزش گذاری کسب و کار است. همانطور که اشاره شد، در DEVR کردن شما مبلغی را تحت عنوان هواپاراسی در این معامله  پرداخت می کنید. به عنوان نمونه کسب و کاری که 3 سال پیش با 200 هزار لیر راه اندازی شده است و در طول این سه سال به سود ماهانه رسیده است، برای واگذاری از شما 400 یا 500 هزار لیر درخواست می کند. از سوی دیگر ممکن است شرایط برعکس هم باشد. مثلا کسب و کاری یک سال پیش با 100 هزار لیر راه اندازی شده است و بعد از یک سال به سود آنچنانی نرسیده است، بنابراین صاحت بیزینس آن را با مبلغ کمتر از مبلغ راه اندازی مثلا ۵۰ هزار لیر به فروش می گذارد.

  به مسائل حقوقی مسلط باشید.

در DEVR کردن یا خرید بیزنس های آماده در ترکیه مطمئن شوید که هیچ چیزی از دید شما پنهان نمی ماند و بر مسائل حقوقی این امر تسلط کامل داشته باشید. در خرید کسب و کار های آماده، تمام مجوزهای لازم برای کسب و کار را می توانید به صورت یکجا و بدون معطلی از ادارات و شهرداری های مربوطه اخذ کنید. مجوزها و رخصت های کسب و کارتان را به دقت بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که کسب و کار شما به لحاظ حقوقی به شخص یا اداره ای تعهد ندارد. همانطور که می دانید با DEVR کردن بیزینس در ترکیه در واقع دارید سهام یک شرکت را خریداری می کنید. پس باید بررسی کنید که این شرکت بدهی مالی یا تعهدات حقوقی نداشته باشد.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید بدهی های مالی و مالیاتی می باشد. قوانین مالیاتی در کشور ترکیه بسیار پیچیده است و با سخت گیری اجرا می شود. به همنی دلیل لازم است، قبل ازخرید کسب و کار تمامی موارد مالیاتی را بررسی کرده و ببینید که بعد از خرید این هزینه ها به عهده شما می باشد یا خیر.

تخصص و علاقه خود را در نظر بگیرید.

فعالیت در هر کسب و کاری نیازمند تخصص و مهارت کافی برای دستیابی به موفقیت است. نباید فکر کنید که چون یک کسب و کار آماده است می توانید بدون تخصص، آن را مدیریت کنید و درآمد کسب کنید. اگر کسب و کار شما نیاز به تخصص خاصی ندارد حداقل مطمئن شوید که به آن علاقه مندید و پشتکار کافی دارید. علاقه و پشت کار می تواند در طول زمان برای شما تخصص و تجربه نیز به ارمغان بیاورد. پس از آن غافل نشوید.

گروه مشاورین ایران ترکیه با تجربه های بسیار موفق، ارائه دهنده تمامی خدمات و مشاوره های لازم جهت خرید یک بیزنس آماده میباشد. شما میتوانید از طریق ارتباط و مشاوره با کارشناسان ما بهترین انتخاب را برای راه ندازی کسب و کار خود داشته باشید

راه اندازی صفر تا صد یک کسب و کار

در ترکیه قانون سرمایه گذاری خارجی بر مبنای شرایط برابری است؛ بنابراین دولت ترکیه اجازه می دهد که سرمایه گذاران خارجی از حقوق و تعهدات سرمایه گذاران داخلی بهره مند شوند. این امر موجب می شود که سرمایه گذاران خارجی با اطمینان خاطر کسب و کار و بیزنس خودشان را در ترکیه راه اندازی کنند.

به دلیل قرار گرفتن ایران در لیست سیاه AFTF و  همچنین تحریم های آمریکا ثبت شرکت برای ایرانیان در ترکیه با اساسنامه خاصی انجام می شود.

از ابتدای سال 2020 تمدید اقامت توریستی در ترکیه برای اتباع خارجی، فقط برای اروپاییان انجام می شود و یکی از راه هایی که با آن می توانید اقامت خود را تمدید کنید ثبت شرکت در ترکیه است.

انواع روش‌های ثبت شرکت در ترکیه:

به صورت کلی دو راه برای ثبت شرکت در ترکیه وجود دارد:

 • ثبت شرکت لیمیتلس ( Limitless Şirketi )
 • ثبت شرکت شخصی ( Şahıs Şirketi )

ثبت شرکت لیمیتلس ( Limitless Şirketi )

این شرکت حداقل با دو نفر و حداکثر با ۵۰ نفر شریک در ترکیه قابل ثبت می باشد( البته بر اساس قوانین جدید ثبت کمپانی با مسئولیت محدود در ترکیه حتی با داشتن یک سهامدار نیز می تواند کار خود را آغاز نماید).

این سهامداران می توانند از اشخاص حقیقی و یا حقوقی تشکیل گردند. و به طور کامل از اتباع خارجی و یا شهروندان ترکیه باشند. البته لازم به ذکر است فردی را که سهامداران به عنوان مدیر شرکت انتخاب می نمایند می تواند هم از سهامداران باشد و یا فردی دیگر غیر از سهامداران.

در واقع این بخش از کار با توجه به اساسنامه ی شرکت مشخص می گردد. حداقل سرمایه جهت این که بتوانید کمپانی خود را ثبت کنید ۱۰۰۰۰۰ هزار لیر ترکیه می باشد. و تمام کارهای رسمی مربوط به شرکت می بایستی در دفترخانه رسمی انجام گردد.

در اساسنامه شرکت می بایستی موارد زیر به تفصیل ذکر گردد.

 • نام شرکت
 • موضوع فعالیت شرکت
 • مقدار سرمایه شرکت
 • تعداد سهامداران شرکت
 • نام سهامداران شرکت
 • مقدار سرمایه تعهد شده از طرف هر یک از سهامداران
 • مدت زمان فعالیت شرکت
 • روش اعلان اطلاعیه های شرکت
 • مدیر شرکت
 • بازرس شرکت (در صورتی که تعداد سهامداران بالای ۲۰ نفر باشد)

ثبت شرکت در مناطق آزاد تجاری ترکیه

این نوع شرکت ها را می توان شرکت های صنعتی دانست که در شهرک های صنعتی در ترکیه مشغول به فعالیت می باشند. در این شهرک ها سرمایه گذاران خارجی که قصد سرمایه گذاری در ترکیه را دارند می توانند با قیمت بسیار پایین زمین خریداری کنند علاوه بر آن تسهیلات بسیار زیادی را دولت برای آنها قایل می باشد.

مثلا برای مدت زیادی مشمول معافیت های مالیاتی می شوند و یا بیمه کارکنان را تا مدت مدیدی دولت پرداخت می نماید.

البته لازم به ذکر است که این نوع از شرکت برای واردی به مانند امور تولیدی و صادراتی کاربرد دارد یعنی در واقع خدمات کمپانی باید به تولید کالا بیانجامد و صادرات باشد به اسم کشور ترکیه انجام گیرد. اجاره مکان برای ثبت برند در زمان انجام مراحل این کار لازم است تا شما یک آدرس مشخص شده ای را به عنوان آدرس شرکت و محل کار خود اعلام نمایید.

اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت لیمیتلس در ترکیه

در نظر داشته باشید که برای ثبت شرکت لیمیتلس داشتن اقامت بلند مدت ترکیه لازم نمی باشد یعنی شما می توانید در خارج از ترکیه زندگی کنید ولی در ترکیه شرکتی داشته باشید که دایر بوده و در حال فعالیت می باشد.

شما بعد از طی تمام مراحل و رسمی ثبت شرکت می توانید نسبت به اخذ اجازه کار در ترکیه برای خودتان اقدامات لازم را انجام دهید و به دنبال آن برای خود بیمه رد کنید.

رد کردن بیمه از این نظر حایز اهمیت می باشد که شما می توانید بعد از طی شدن ۵ سال نسبت به اقامت دایم ترکیه و بعد از آن، اخذ شهروندی ترکیه اقدام نمایید.

ثبت شرکت شخصی ( Şahıs Şirketi )

لازمه ثبت این نوع از شرکت ها ابتدا اخذ  یکی از انواع اقامت های کوتاه مدت ( حتی توریستی ) و یا بلند مدت است.

ثبت این نوع از شرکت نیاز به سرمایه اولیه (100 هزار لیر ) نیست ، شما میتوانید با مبلغی در حدود 800 تا 1200 دلار ( بسته به نوع فعالیت ) شرکت خود را تاسسیس کنید.

سایر شرایط ثبت این نوع شرکت همانند شرکت های Limitless است.

Back to top button