انواع اقامت و مهاجرتزندگی در ترکیهشهروندی ترکیهمشاوره و خرید ملک

شرایط اجاره یا خرید خانه در ترکیه

در این نوشته به بحث و گفتگو پیرامون نیاز به مسکن خواهیم پرداخت.

همانطور که می دایند یک انسان از هر طبقه و قشری که باشد، پناهنده باشد یا مهاجر و یا از مردم محلی یک منطقه، زن باشد یا مرد، کودک باشد یا بزرگ، همیشه نیاز به یک مسکن و سرپناه دارد.

بر اساس قانون اساسی ترکیه، خانه هر فردی حریم شخصی وی محسوب می شود و هیچ کس نمی تواند بدون اجازه وارد خانه یک فرد شود. حتی انجام بازرسی در خانه یک فرد تابع قوانین بوده و نیازمند کسب اجازه ویژه از دادگاه می باشد. همچنین بر اساس قانون مدنی ترکیه، تمامی افراد ساکن در کشور باید آدرس محل اقامات خود را به اداره ثبت احوال اطلاع داده و آن را در سیستم ثبت نمایند.

همچنین بر اساس قوانین، کسانی که با عنوان پناهنده، پناهنده مشروط یا برخوردار از حمایت ثانویه (شهروندان سوریه) در ترکیه زندگی می کنند، تنها در استانهایی می توانند اقامت نمایند که توسط اداره کل مهاجرت برای آنها تعیین می شود. در صورت عدم رعایت این قانون، استفاده فرد از حقوق و خدمات ارائه شده توسط اداره مهاجرت محدود می شود. به غیر از افرادی که گفته شد، دیگران در انتخاب محل سکونت خود در ترکیه کاملا مختار هستند.

خرید خانه

فروش اموال غیرمنقول (خانه، زمین، مغازه و مستغلات) به خارجی ها در ترکیه مجاز است. با این حال، این حق محدودیتهای خاصی دارد.

به هنگام خرید غیرمنقول شما می توانید از بانک های ترکیه وام درخواست کنید. شرایط اعطای وام مسکن نزد هر بانک متفاوت است. اگر می خواهید از وام استفاده کنید، بهتر است از کلیه بانکها در این مورد کسب اطلاعات کرده و موارد مثبت و منفی آنها را با دقت مقایسه کنید. همچنین مواردی را که به هنگام اجاره خانه باید به آنها توجه می کردید، در هنگام خرید خانه فراموش نکنید.

برای جلوگیری از هر نوع کلاهبرداری به هنگام خرید خانه با مراجعه به اداره کل ثبت اسناد و اراضی استانها یا اداره ثبت زمین، در رابطه با مالکیت خانه مورد نظر، وضعیت حقوقی آن، وجود یا عدم وجود هر گونه وثیقه و یا شرح بر روی آن، کسب اطلاعات کنید. فروش اموال غیر منقول در ترکیه (خانه، زمین، مغازه و مستغلات) تنها در دفاتر ثبت اسناد و املاک انجام می گیرد. پس از توافق با مالک برای خرید ملک مورد نظر به دفاتر ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که انجام هر گونه خرید و فروش در جایی دیگر به غیر از دفاتر ثبت اسناد و املاک هیچ گونه وجهه و پشتوانه قانونی ندارد.

در هنگام خرید مواظب کلاهبرداران باشید. توصیه می شود به هنگام خرید غیرمنقول، نقل و انتقال پول به حساب فروشنده و مراحل انجام فروش در اداره ثبت اسناد و املاک به طور همزمان انجام شود.

اجاره کردن خانه 

زندگی در خانه ای زیبا و مقرون به صرفه تقریباً رویای همه است. با این حال، تحقق این رویای نیاز به تحقیقات گسترده دارد. قبل از جستجو برای اجاره خانه، شما باید معیارهایی را که در یک خانه به دنبال آن هستید، مشخص کنید. لطفا توجه داشته باشید که موقعیت مکانی یعنی محله ای که خانه در ان قرار گرفته و قدمت خانه ای که شما می خواهید اجاره کنید، مهمترین معیارها در تعیین قیمت اجاره بها هستند.

هنگام جستجوی خانه برای اجاره، به موارد زیر دقت کنید:

 • قطعاً از خانه ای که قصد اجاره آن را دارید، قبل از امضای اجاره نامه بازدید کنید.
 • در مورد خانه و نیز محله و کوچه های اطراف آن تحقیق کنید.
 • دقت کنید که آیا در خانه محلی نیاز به تعمیر دارد یا خیر.
 • دقت نمایید که در اجاره نامه کلیه جزئیات از قبیل مبلغ اجاره، میزان افزایش اجاره بها در پایان هر دوره قرارداد، طول مدت قرارداد، مبلغ سپرده (مبلغ سپرده نمی تواند از مجموع 3 اجاره بها بیشتر باشد)، وسایل و لوازم موجود در خانه، موارد نقص در خانه به طور قطع قید شود.

پس از پیدا کردن خانه ای که فکر می کنید برای شما مناسب است، کار تمام نشده و باید به برخی موارد توجه کنید.

سؤالات مهمی که باید از صاحبخانه بپرسید:

 • آیا اجاره بها شامل هزینه های برق، آب و گرمایشی نیز می شود؟
 • آیا در داخل خانه اشیا و لوازم وجود دارد؟ به عبارت دیگر آیا خانه با مبلمان و وسایل داخل ان کرایه داده می شود؟
 • آیا می توانم در رنگ و دکوراسیون خانه به دلخواه خود تغییراتی ایجاد کنم؟
 • آیا می توانم در خانه حیوان نگهداری کنم؟
 • چه کسی مسئول مراقبت از خانه است؟
 • میزان پول شارژ آپارتمان چقدر است؟
 • آیا خانه پارکینگ روباز یا روبسته دارد؟

وظایف و مسئولیت ها و حقوق مستاجر

 • بعد از عقد قرارداد اجاره نامه، خانه حریم شخصی شما محسوب می شود و صاحبخانه نمی تواند بدون اجازه شما وارد خانه شود. اما اگر خانه نیاز به تعمیر داشته باشد، صاحبخانه می تواند با انجام هماهنگی قبلی با شما برای انجام تعمیرات به خانه بیاید.
 • -شما مسئول هستید خانه را به همان شکلی که تحویل گرفته بودید، تحویل دهید.
 • مبلغی که به عنوان سپرده به هنگام ورود به خانه به صاحبخانه پرداخت کرده بودید، بدون کم و کسر به شما بازپرداخت می شود. اما اگر از ناحیه شما خسارتی به خانه وارد شده باشد، به عنوان مثال در یا پنجره ای شکسته باشد، هزینه این خسارت از مبلغ سپرده کسر شده و مابقی آن به شما بازپرداخت می شود. اگر خسارت وارده بیشتر از مبلغ سپرده باشد، شما مسئول هستید مابه التفاوت را نیز پرداخت نمایید.
 • باید اجاره بها را به روشی که در قرارداد مشخص شده و در موعد مقرر پرداخت کنید.
 • در طول مدتی که اجاره نامه معتبر است، صاحبخانه نمی تواند بدون دلیل موجه شما را از خانه اخراج کند.
 • می توان میزان افزایش اجاره بها را در اجاره نامه تعیین کرد. اما میزان افزایش اجاره بها نمی تواند از نرخ افزایش در شاخص قیمت تولیدکننده داخلی یک ساال گذشته تجاوز کند. شما به راحتی می توانید هر سال شاخص قیمت تولیدکننده داخلی را در وب سایت www.tuik.gov.tr ​​ به صورت آنلاین ببینید.

دکمه بازگشت به بالا
تماس مستقیم
گروه مشاورین ایران ترکیه
سلام
چطور میتونیم کمکتون کنیم؟
لطفا با ارسال پیام از طریق گزینه های زیر (واتس آپ یا تلگرام) با ما در تماس باشید.
کارشناسان و مشاوران ما در ساعات اداری به وقت ترکیه، پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود. ولی شما می توانید پیغام خود را در ساعات غیر اداری نیز ارسال کنید تا در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.
با سپاس
گروه مشاوران ایران ترکیه