زندگی در ترکیهشهروندی ترکیهمشاوره و خرید ملک

ایرانیان صدرنشین خرید مسکن در ترکیه! اما چرا؟

اتباع ایرانی در ماه آوریل سال 2021 با خرید 557 واحد مسکن در ترکیه، علی رغم کاهش 15.98 درصدی نسبت به ماه مارس، همچنان جایگاه نخست در بین خریداران خارجی مسکن در کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

بنا به اعلام سازمان آمار ترکیه «توئیک»، ایرانی‌ها در چهار ماه گذشته در مجموع 2 هزار و 156 واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده و جایگاه نخست خود در این زمینه را طی 4 ماه نخست امسال حفظ کردند.

اتباع ایرانی در سال 2020 که برای نخستین بار از اتباع عراقی در زمینه خرید مسکن از ترکیه پیشی گرفته بودند، در مجموع 7 هزار و 189 واحد مسکن را به مالکیت خود درآوردند.

سال گذشته پس از شهروندان ایرانی، به ترتیب عراقی‌ها 6 هزار و 674 واحد، روس‌ها 3 هزار و 78 واحد، افغان‌ها یک هزار و 929 واحد و آذربایجانی‌ها یک هزار و 279 واحد مسکن در ترکیه خریداری کرده‌اند.

اعطای شهروندی ترکیه تقاضای خرید مسکن را افزایش داده است

سید خان ایزسیز، رئیس هیئت مدیره هلدینگ «دلتا» در ترکیه و عضو مجلس اتاق تجارت استانبول در رابطه با دلیل انتخاب ترکیه از سوی ایرانی‌ها برای خرید مسکن به خبرنگار «آناتولی» گفت: با تقاضای بسیار بالایی برای خرید خانه از سوی اتباع عراقی، کشورهای عرب و آفریقایی و به ویژه ایرانی مواجه هستیم. قرابت جغرافیایی، اقلیمی، فرهنگی، غذایی و نحوه پوشش و جذابیت ترکیه به طور ویژه موجب افزایش تقاضای دوستان ایرانی شده است.

وی اضافه کرد: همانطور که مستحضرید، آغاز روند اعطای شهروندی ترکیه به خریداران ملک به ارزش 250 هزار دلار و بالاتر نیز میزان تقاضا برای خرید مسکن در کشور را افزایش داده است. از سویی دیگر این روند در کشورهای اروپایی با خرید ملک به ارزش 300 الی 500 هزار یورو آغاز شده، اما اعطای شهروندی بین 3 الی 5 سال طول کشیده و گاها هم امکانپذیر نمی‌شود. این در حالیست که روند اعطای شهروندی در ترکیه در حداکثر 4 ماه به پایان رسیده و گذرنامه ترکیه به سرمایه‌گذار تعلق می‌گیرد.

عضو مجلس اتاق تجارت استانبول در رابطه با نکاتی که لازم است اتباع خارجی در زمینه خرید مسکن در ترکیه دقت کنند، گفت: حتما پروژه، وضعیت سند که مورد رهن بانکی است یا نه، بررسی شود. در این زمینه حتما آینده سرمایه گذاری بر روی ملک مورد نظر را ارزیابی کنند.

– مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک از داغ‌ترین بحث‌های امروز

عطيه سزر، وكيل پايه يک دادگستری و مشاور حقوقی ايران و تركيه هم با بیان این که مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک از داغ‌ترین بحث‌های امروز به شمار مي آيد، گفت: با تصمیمات منتشر شده در روزنامه رسمی ترکیه در سال 2018 به آن دسته از اتباع خارجی که به طور مستقیم حداقل 250.000 دلار ملک و مستغلات در ترکیه خریداری کنند، تابعیت ترکیه داده می شود. از ديگر مزايای ديگر اين نوع سرمايه گذاري اين است كه همسر و فرزندان زیر 18 سال خریداران می توانند هم‌زمان شهروندی را اخذ کنند.

اهمیت کارشناس ارزش گذاری ملک در اعطای شهروندی

سزر با اشاره به اهمیت گزارش تهیه شده درباره ملک توسط کارشناس ارزش‌گذاری برای اخذ شهروندی ترکیه گفت: اگر قصد از خرید ملک در ترکیه، دریافت پاسپورت ترکیه است گزارش ملک اهمیت زیادی خواهد داشت. بسیاری از مالکان مثلا خانه ای به ارزش 250 هزار دلار را برای فروش گذاشته‌اند، ولی در گزارش اکسپرتیز (کارشناس) ملک، ارزش آن 150هزار دلار درج می‌شود. نکته‌ای که باید به آن توجه ویژه داشت این است که با خرید این ملک شهروندی ترکیه دریافت نخواهد شد، چون معیار دولت برای اعطای شهروندی، گزارش ارزش‌گذاری است.

وی همچنین تصریح کرد: به تمام متقاضيان خريد املاک و مستغلات در ترکیه و هر کشوری از جهان پیشنهاد می‌کنم که در این زمینه حتما از کارشناسان، مشاوره و راهنمایی بگیرند.

گروه مشاورین ایران ترکیه، با در اختیار داشتن دانش کافی و کارشناسان و وکلای حقوقی زبده در زمینه خرید املاک و مستغلات در ترکیه، بهترین مشاور و راهنمای شما عزیزان خواهد بود.

دکمه بازگشت به بالا